Zabiegi

W naszej klinice wykonywane są zabiegi oraz operacje z wielu dziedzin chirurgii plastycznej.

  • Operacje plastyczne twarzy
  • Operacje plastyczne piersi
  • Operacje plastyczne sylwetki
  • Operacje rekonstrukcyjne
  • Medycyna estetyczna

Podstawowym celem operacji nosa jest zmiana jego wyglądu. W przypadku zaburzeń oddychania spowodowanych skrzywieniem przegrody nosa, wynikiem operacji jest także poprawa oddychania przez nos. Korekty nosa obejmują zmiany wrodzone, rozwojowe, pourazowe i pooperacyjne. Zakres operacji ustalany jest indywidualnie w oparciu o występujące nieprawidłowości, obejmujace wszelkie zaburzenia proporcji i kształtu. Możliwości operacji plastycznych nosa są znazczne umożliwiając korekcję nosów krzywych, dużych, długich, garbatych, szerokich, a także opadniętych i bulwiastych czubków nosa, oraz  tzw. „nosów bokserskich” z zapadniętym grzbietem.

Najczęściej wykonywana jest tzw. pełna korekcja nosa obejmująca część chrzęstną i kostną oraz przegrodę nosa określana jako pełna rynoplastyka bądź osteotomia nosa. Rzadzej operacje dotyczą nosa w części chrzęstnej, której głównym celem jest zmiana kształtu czubka nosa oraz operacje przegrody nosa – tzw. septoplastyka. Każda z tych operacji różni się przebiegiem pooperacyjnym.

Korekcja przegrody nosa wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym /narkoza/. Na dwie doby do nosa założone są gumowe rurki szynujące wyprostowaną przegrodę. Obrzęk i początkowe trudności w oddychaniu stopniowo ustępują, a powrót do pracy możliwy jest już po 1 do 2 tygodni.

Po korekcji nosa w części chrzęstnej na 4 do 5 dni założony jest opatrunek gipsowy. Niekiedy plastry na nosie utrzymywane są do 9 dni po zabiegu. Powrót do pracy możliwy jest po 10 do 14 dniach. Zabieg można wykonać w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.

Pełna korekcja nosa  /osteotomia nosa/ wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym.

Informacje praktyczne:

  1. Po zabiegu w przewodach nosowych umieszczone są na 2 doby gumowe rurki.
  2. Nos, policzki i powieki mogą być obrzęknięte. Na powiekach mogą pojawić się siniaki. Zmiany mogą nasilać się do 2 doby po zabiegu, potem systematycznie ustępują.
  3. Często występuje dyskomfort spowodowany utrudnionym oddychaniem, uczuciem rozpierania i bólem głowy
  4. Systematycznie postępuje poprawa oddychania po usunięciu gipsu z nosa.
  5. Gips usuwany jest najczęściej w 9 dobie po zabiegu.
  6. Niewielkiego stopnia obrzęk może utrzymywać się do kilku tygodni, najczęściej dotyczy okolicy między oczami. Im grubsza skóra na nosie tym dłużej może utrzymywać się obrzęk.
  7. Wskazane jest ograniczenie wysiłku fizycznego do 4 tyg po zabiegu.
  8. Wynik operacji ocenia się nie wcześniej niż po 6 m-cach.

Powieki najszybciej ulegają zmianom związanym z wiekiem. Pojawia się nadmiar cienkiej i wiotkiej skóry sprawiającej wrażenie opadania powiek. W zakresie powiek dolnych mogą występować tzw. „worki pod oczami”. Obraz smutnych, zmęczonych oczu przekłada się na postrzeganie całej twarzy jako przemęczonej, nieświeżej i starszej. Niejednokrotnie nadmiar skóry na powiekach utrudnia wykonanie i utrzymanie makijażu, pojawia się dyskomfort związany z uczuciem cieżkości i zmęczenia oczu. Przy znacznym nadmiarze skóry powiek pacjentki próbują kompensować opadnie poprzez dźwiganie brwi, tym samym pojawiają się zmarszczki na czole, a stałe napięcie mięśni czoła może być przyczyną bólów głowy.

Zabieg korekcji powiek jest operacją mało inwazyjną dającą spektakularny efekt młodszych, świeżych i wypoczętych oczu. Przywrócony blask oczom zmienia postrzeganie całej twarzy, jako młodszej i świeżej.

Operacja może dotyczyć powiek górnych, dolnych lub obu jednocześnie. Zabieg wykonywany jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. W przypadku powiek górnych nacięcie skóry wykonuje się w naturalnym fałdzie powieki co sprawia, że delikatna blizna staje się praktycznie niewidoczna.  Zabieg polega na usunięciu nadmiaru wiotkiej skóry, oraz często uwypuklającego się tłuszczyku, który przedstawia się na obraz spuchniętych, nabrzmiałych powiek.

W zakresie powiek dolnych podstawowym wskazaniem do operacji są tzw. „worki pod oczami”, oraz wiotka luźna skóra. Cięcie skóry prowadzone jest tuż pod rzęsami co sprawia, że delikatne blizny są praktycznie niewidoczne.  Zabieg polega na usunięciu, lub przemieszczeniu uwypuklającego się tłuszczyku z następowym wygładzeniem i napięciem skóry.

Rekonwalescencja po zabiegu jest szybka. Obrzęk i niewielkie zasienia szybko ustępują. Po zabiegu stosuje się chłodne okłady przyśpieszające gojenie powiek. Do pracy można wrócić już po tygodniu w przypadku operacji powiek górnych i po 12-14 dniach przy operacji powiek dolnych.

Informacje praktyczne:

  1. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa od 1 do 2 godzin;
  2. Przez dwie doby po zabiegu zaleca się stosowanie chłodnych okładów zmniejszających obrzęk;
  3. Szwy usuwa się w 5 dobie po zabiegu;
  4. Po usunięciu szwów można stosować makijaż kamuflujący ewentualne niewielkie zasinienia;
  5. Powrót do pracy możliwy jest po 7 dniach po operacji powiek górnych i 12-14 dniach po operacji powiek dolnych;

Najczęstszą operacją w zakresie uszu jest korekcja odstających uszu.  Odstające małżowiny uszne u dzieci często są przyczyną wyzwisk i drwin ze strony rówieśników prowadząc do kompleksów i zaburzeń psychologicznych.

Zabieg można wykonać u dzieci w wieku 8-9 lat. Najczęściej wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Operacja polega na wycięciu niewielkiego fragmentu skóry na tylnej powierzchni ucha, modelowaniu chrząstki i założeniu specjalnych szwów na chrząstkę utrzymujących ucho w porządanej pozycji. Blizny schowane są z tyłu małżowiny i są praktycznie niewidoczne dla otoczenia. Prawidłowo wykonana operacja odtwarza prawidłowy kształt ucha, naturalne i symetryczne przyleganie do głowy.

Do innych operacji korekcyjnych uszu należą: zmniejszenie uszu, korekcje płatka ucha, oraz wielu wad wrodzonych małżowiny usznej.

Informacje praktyczne:

  1. Zabieg wykonywany jest najczęściej w znieczuleniu miejscowym i trwa ok. 1 godzinę;
  2. Przez pierwsze dni uszy mogą być obrzęknięte, bolesne i zaczerwienione;
  3. Szwy usuwane są w 10 dobie po zabiegu;
  4. Przez 2 tyg. należy nosić opaskę na uszy w dzień i w nocy;
  5. Przez kolejne 2 do 3 tyg. należy zakładać opaskę na noc;

Wraz z wiekiem zachodzą liczne zmiany w zakresie tkanek miękkich twarzy i szyi polegające na ich zwiotczeniu, powstaniu zmarszczek, pogłębieniu się bruzd oraz ich opadnięciu. Następstwem tego jest powstanie poprzecznych fałdów skóry szyi, podwójnego podbródka,  zwisającej linii żuchwy /”chomiki”/, pogłębienia się bruzd nosowo-wargowych. Zmiany w dystrybucji podskórnej tkanki tłuszczowej oraz wiotka skóra dają typowy obraz starzejącej się twarzy.

Lifting twarzy ma na celu odmłodzenie twarzy i szyi, przywrócenie jej odpowiedniego napięcia, wygładzenia, poprawy zarysu linii żuchwy, naturalnych krzywizn i konturów twarzy oraz likwidacji podwójnego podbródka. Twarz staje się naturalnie młodsza, a ingerencja chirurgiczna jest praktycznie niezauważalna.

Linie cięcia skóry prowadzone są w taki sposób aby były praktycznie niewidoczne /w skroni, na granicy małżowiny usznej i za uchem/.  Zabieg można połączyć z korekcją powiek górnych lub dolnych oraz przeszczepem tkanki tłuszczowej.

Informacje praktyczne:

  1. Zabieg wykonwywany jest w znieczuleniu ogólnym;
  2. Po zabiegu twarz jest obrzęknięta i może być zasiniona;
  3. Wskazane jest ograniczenie ruchów mimicznych przez tydzień;
  4. Szwy usuwane są w 5 dobie  i 10-12 dobie po zabiegu;
  5. Do domu można wrócić po 3-5 dniach po zabiegu;
  6. Wskazane jest ograniczenie wysiłku fizycznego do 1 miesiąca po zabiegu;
  7. Okres rekonwalescencji wynosi 2-3 tyg, po który możliwy jest powrót do pracy;
  8. Po 5-7 dniach po zabiegu można stosować kosmetyki i makijaż;
  9. Nie zaleca się opalania przez okres 6 m-cy po zabiegu, skórę twarzy należy zabezpieczać przed słońcem kremami z filtrem UV;

Powiększenie i lifting ust mają na celu poprawę wyglądu ust, nadanie im odpowiedniego, porządanego kształtu i właściwej proporcji pomiędzy wargą górną a dolną.

Powiększenie ust przeprowadza się wypełniając czerwień wargową tkankami własnymi lub iniekcją preparatów na bazie kwasu hialuronowego.

Wypełnienie kwasem hialuronowym wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu do dwóch dni może się utrzymywać niewielki obrzęk. Efekt zabiegu utrzymuje się ok. 8 m-cy.

Do tkanek własnych stosowanych w powiększaniu ust należą tkanka tłuszczowa i tzw. korium czyli skóra właściwa pozbawiona naskórka. Metody te wymagają wykonania zabiegu w ramach sali operacyjnej, jednakże oceniane są lepiej przez pacjentki z uwagi na trwałość efektu.

Tkanka tłuszczowa pobierana jest niewielką kaniulą ze strzykawką następnie jest odwirowywana uzyskując wysokowartościową tkankę, która następnie jest wstrzyknięta w usta. Po początkowym obrzęku i czasami niewielkim zasinieniom efekt utrzymuje się wiele lat.

Korium pobiera się najczęściej z fałdu pośladkowego lub pachwiny. Niewielki fragment skóry odpowiedniego kształtu wprowadza się do czerwieni wargowej, uzyskując powiększenie ust. Po wygojeniu efekt utrzymuje się lata.

Powiększenie ust powoduje optycznie zwiększenie wysokości wargi górnej, oraz większe przesłonięcie górnych zębów. U pacjentek, które mają pierwotnie długą wargę powiększenie ust poprzez wstrzyknięcie materiału do czerwieni wargowej mogłoby przynieść niekorzystny efekt estetyczny. Dla takich pacjentek korzystniejsze jest wykonanie tzw. liftingu ust. Zabieg wykonywany w znieczuelniu miejscowym polega na wycięciu fragmentu skóry tuż pod nosem. Następstwem tego jest korzystne estetycznie skrócenie wargi górnej i uwypuklenie czerwieni, bez nadmiernego przesłonięcia górnych zębów. Uzyskuje się trwały efekt młodych, kształtnych i atrakcyjnych oraz optycznie większych ust. Niewielka blizna u podstawy nosa jest praktycznie niewidoczna.

Informacje praktyczne:

  1. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa do 60 min.
  2. Po zabiegu przez kilka dni może być niewielki obrzęk ust.
  3. Okres rekonwalescencji trwa w zależności od rodzaju zabiegu od 1-7 dni.

Własna tkanka tłuszczowa jest najlepszym wypełniaczem, doskonale tolerowanym i dającym naturalny efekt. Przeszczep tłuszczu znajduje zastosowanie w powiększaniu ust, wygładzenia fałdów nosowo-wargowych, zmniejszenia zmarszczek, a także uzupełnienia tych wszystkich obszarów twarzy, które w procesie starzenia tracą objętość.

Zabieg polega na pobraniu tkanki tłuszczowej najczęściej z okolicy przyśrodkowych powierzchni ud, brzucha lub podbrzusza. Po wykonaniu znieczulenia miejscowego małą kaniulą ze strzykawką przez ok. 3mm nacięcia skóry odsysa się tłuszcz, który jest następnie poddany procesom mającym na celu uzyskanie jak najbardziej wartościowego przeszczepu.

Wstrzyknięcie tłuszczu również wykonuje się w znieczuleniu miejscowym za pomocą różnej grubości igieł. Z uwagi na to, że zawsze pewna ilość przeszczepu ulega wchłonięciu należy wtrzyknąć tłuszcz w nadmiarze, a niekiedy konieczne jest powtórzenie zabiegu celem optymalizacji wyniku.

Po zabiegu występuje przejściowy obrzęk miejsca operowanego, oraz mogą pojawić się zasinienia zarówno w miejscu wstrzykiwania jaki i z miejscu pobierania tkanki tłuszczowej.

Zabieg powiększania piersi polega na wszczepieniu specjalnych najczęściej silikonowych implantów piersiowych. Celem tej operacji jest poprawa kształtu i zwiększenie piersi, korekcja utraconej objętości gruczołu po ciąży, wyrównanie wielkości przy występującej znacznej różnicy rozmiarów piersi, a także rekonstrukcja w przypadku wrodzonego braku gruczołu /zespół Polanda/ lub po mastektomii. Implanty piersiowe można wszczepiać pod gruczoł lub pod mięsień piersiowy. Cięcie na skórze, przez które wprowadzana jest proteza może być zlokalizowane najczęściej w fałdzie podpiersiowym /ok. 4cm długości/, wokół otoczki lub w dole pachy. Pod względem kształtu stosuje się dwa rodzaje protez – okrągłe lub anatomiczne. Wybór cięcia na skórze, miejsca umieszczenia oraz wielkość i rodzaj protezy określane są indywidualnie biorąc pod uwagę oczekiwania pacjentki oraz budowę anatomiczną piersi.

Informacje praktyczne:

  1. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym /narkoza/ i trwa około 1 do 1,5 godziny
  2. Po zabiegu piersi mogą być obrzęknięte, bolesne i ogniskowo zasinione
  3. Przez 3-4 tygodnie należy prowadzić oszczędzający tryb życia /unikać cięższych ćwiczeń fizycznych/
  4. Przez 6 tygodni nosi się specjalny biustonosz
  5. Do pracy można wrócić po 2 tygodniach /z wyjątkiem pracy fizycznej/
  6. W przypadku wykonywania badań mammograficznych należy poinformować technika radiologii o wszczepionych implantach.

Wiek, zmiany polaktacyjne prowadzą do utraty jędrności, zwiotczenia oraz ptozy – czyli opadnięcia gruczołu piersiowego i brodawki sutkowej. Operacja podniesienia piersi /mastopeksja/ ma na celu przywrócenie gruczołowi odpowiedniej jędrności, krągłości, nadaniu piersi naturalnej projekcji, a także wyrównaniu wielkości otoczek i umieszczeniu brodawek sutkowych na właściwym poziomie.

Zabieg podniesienia piersi sam w sobie nie powoduje powiększenia gruczołu, a stosunkowo często w związku z modelowaniem tkanek i zwiększeniem napięcia skóry piersi prowadzi do optycznego zmniejszenia piersi zazwyczaj o jeden rozmiar.

Zabieg mastopeksji można wykonać z jednoczasowym powiększeniem piersi przez umieszczenie protezy silikonowej. Dobór odpowiedniego implantu uzależniony jest od porządanej przez pacjenktę wielkości piersi oraz właściwości anatomicznych sutka.

W zależności od metody operacyjnej blizny zlokalizowane są wokół otoczki, pionowo w dół od otoczki do fałdu podpiersiowego oraz czasami w fałdzie podpiersiowym. W większości blizny są estetyczne i niemal niewidoczne. Po zabiegu w specjalnym biustonoszu piersi ulegają modelowaniu a ostateczny wynik operacji można ocenić po ok. 6 miesiącach.

 


 

Informacje praktyczne:

  1. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym /narkoza/ i trwa od 2 do 3 godzin;
  2. Po zabiegu piersi mogą być obrzęknięte, twarde i miejscowo zasinione;
  3. Szwy usuwa się w 10 – 12 dobie po zabiegu;
  4. Przez ok. 6 tyg. pacjentka nosi w dzień i w nocy specjalny biustonosz;
  5. Przez ok. 4 tyg. należy prowadzić oszczędzający tryb życia /unikanie wysiłku i wzmożonej aktywności fizycznej/
  6. Do pracy można wrócić po ok. 2 tygodniach /z wyjątkiem ciężkiej pracy fizycznej/

Nadmiernie duży biust prowadzi do zaburzeń proporcji sylwetki, ogranicza aktywność fizyczną, a także sprawia dyskomfort w codziennym życiu i trudności w doborze ubrań. Przyczynia się do zaburzeń postawy, zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, bólów ramion i pleców, trudności w utrzymaniu higieny pod biustem oraz zmian dermatologicznych w fałdzie podpiersiowym.

Zabieg zmniejszenia piersi ma nie tylko znaczenie funkcjonalne poprawiające komfort życia i zmniejszające ww. dolegliwości, ale także estetyczny nadając piersi naturalną krągłość i jędrność, symetrię i odpowiednią wielkość otoczek, a także umiejszczając brodawki na właściwym poziomie.

Zabieg polega na usunięciu nadmiaru gruczołu i skóry, przemieszczeniu otoczki z brodawką na właściwy poziom oraz modelowaniu pozostałej tkanki gruczołu nadając piersi odpowiedni jędrny kształt. W zależności od zastosowanej metody operacyjnej, blizny zlokalizowane są wokół otoczki, pionowo w dół do fałdu podpiersiowego oraz czasami w fałdzie podpiersiowym. Blizny zazwyczaj są esteyczne i mało widoczne.

Informacje praktyczne:

  1.  Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym /narkoza/ i trwa ok. 3 godziny;
  2. Po zabiegu piersi mogą być obrzęknięte, twarde i miejscowo zasinione;
  3. Mogą występować zaburzenia czucia skóry piersi i brodawek sutkowych, które w ciągu kilku miesięcy powinny ustępować;
  4. Szwy założone są wchłanialne, których nie trzeba usuwać. Czasami wokół otoczki zakładane są delikatne szwy, które usuwa się w 10 – 12 dobie po zabiegu;
  5. Przez ok. 8 tyg. pacjentka nosi w dzień i w nocy specjalny podtrzymujący biustonosz;
  6. Przez ok. 4 do 6 tyg. należy prowadzić oszczędzający tryb życia /unikanie wysiłku i wzmożonej aktywności fizycznej jak bieganie, pływanie/
  7. Do pracy można wrócić po ok. 2 tygodniach /z wyjątkiem ciężkiej pracy fizycznej/

Liposukcja czyli odsysanie tłuszczu jest zabiegiem, którego celem jest nie tyle odchudzanie ile modelowanie sylwetki poprzez usunięcie pokładów tkanki tłuszczowej w określonych rejonach ciała. Do okolic ciała, w których można wykonać zabieg należą: podbródek, ramiona, talia, brzuch, biodra, pośladki i uda. Jest to operacja, dzięki której można wymodelować talię, zmniejszyć brzuch, biodra, obwód ramion czy usunąć nadmierne pokłady tłuszczu w okolicy kolan.

W zależności od okolicy operowanej zabieg może być wykonany w znieczuleniu ogólnym, miejscowym lub rdzieniowym. Polega na wprowadzeniu do tkanki tłuszczowej przez kilkumilimetrowe nacięcia skóry specjalnych kaniul /rurek/, przez które początkowo podawany jest specjalny płyn znieczulający i obkurczający naczynia. Następnie przy pomocy specjalnego urządzenia odsysa się tłuszcz. Po zabiegu na okolicę operowaną zakłada się specjalne ubranko modelujące.

Liposukcja przy pomocy urządzenia MicroAire® zmniejsza inwazyjność zabiegu. Urządzenie to wytwarza specjalne drgania kaniuli, dzięki czemu odsysanie tłuszczu jest równomierne i delikatne. W odróżnieniu od odsysania ultradźwiękowego czy laserowego nie powoduje ryzyka oparzenia tkanek w związku z generowanym ciepłem.

Informacje praktyczne:

  1. Zabieg trwa od 1 -3 godzin.
  2. Zabieg może być wykonany w znieczuleniu ogólnym /narkoza/, miejscowym, lub rdzeniowym /do kręgosłupa/
  3. Przez ok. 6 tyg. nosi się specjalne ubranko elastyczne.
  4. Po około tygodniu od zabiegu wykonuje się masaż miejsca operowanego.
  5. Przez ok. 8 tyg. wskazane jest ograniczenie aktywności fizycznej /podnoszenia ciężkich przedmiotów, biegania, pływania, itp./
  6. Należy unikać słońca i solarium przez 6 m-cy po zabiegu.